Máme doma kotě - Birma posvátná

Leave a Comment
 

Konečně jsem tu se slibovaným článkem o našem novém přírůstku. Jmenuje se Mykey (Majkee) a jsou mu necelé čtyři měsíce. K nám se dostal teprve před třemi týdny a za tu krátkou dobu jsme si ho doslova a dopísmene zamilovali. Mykey je birma posvátná a tuhle rasu jsme si společně s přítelem vybrali díky přátelské a milé povaze, kterou birmičky mají. Mykey do nového domova přišel už jako plně socializovaný a od první chvíle jsme neměli žádný problém s chozením na kočičí záchod ani krmením. Dokonce už stihnul přibrat nějakých 200g takže roste opravdu jako z vody. U nás v Česku birmy nejsou příliš rozšířené, a tak jsme si pro něj museli dojet až do Lovosic, čehož ale vůbec nelitujeme, protože majitelka chovné stanice Bima Bohemia je, jak se říká, člověk na správném místě. Když řeknu, že pro svá koťátka dělá první poslední a k chovu přistupuje velmi zodpovědně, vůbec nebudu nepřehánět.


Od prvního večera s námi Mykey spí v posteli ačkoli má svůj vlastní pelíšek. Zprvu jsme neměli to srdce dávat ho na noc pryč, protože se mu první dny stýskalo. A později, když jsme ho před spaním přendávali do vlastního pelýšku, se k nám do postele stejně vrátil, když jsme usnuli, takže ho už necháváme spát u nás. Naštěstí se schoulí v koutku nad našimi hlavami a nezabere moc místa. Mikey je jako každé koťě  hodně hravý a většinu dne prospí. Samozřejmostí je, že jsme museli ze snadno přístupných míst, odstranit všechno co  by mohl sníst nebo si ublížit, ale Mykey se i na malé kotě chová poměrně zodpovědně a zatím nic neroskousal ani neschodil. Lidé si často myslí, že mít v bytě kočku, znamená zápach, ale kdo zná kočky, moc dobře ví, že to jsou opravdu čistotná zvířata a s pořádkem (dokud je kočička zdravá a v pořádku) není problém. Jediné s čím se člověk musí smířit, jsou chlupy, ale ani to u nás zatím není problém. Momentálně Mykey nepelichá, a i když uklízíme jako dřív nejsou chlupy nikde kromě míst, kde se snadno chytají (jako je pohovka nebo křeslo) příliš vidět.

 

Co je u birmiček (a celkově u domácích koček) důležité je správné krmení. Kočičky nesmí dostávat žádné lidské jídlo a ani s tím kočíčím to není snadné. My Mykeyho krmíme striktně krmivem, které nám doporučila chovatelka, a se kterým má dobré zkušenosti. Kočky totiž často trpí na problémy s játry a někdy ani zvěrolékaři neznají správné krmení. Mimo klasické krmení dostává Mykey i nějaké další preparáty, aby si u nás dobře zvykl a nebyl zbytečně ve stresu. K rozhodnutí pořídit si kočku je dobré přistupovat zodpovědně, protože s kotětem přichází řada starostí. Ale já rozhodnutí ani za mák nelituji. Pro kočky jsem měla (stejně jako můj přítel) od děství slabost a byl to náš společný "sen".

0 komentáře:

Okomentovat

Děkuji za Váš komentář!

Značka kosmetiky

© ALL RIGHTS RESERVED. Používá technologii služby Blogger.